nazwa strony

Porady stomatologiczne

Jakie zalecenia po zabiegu wybielania zębów?

Po zabiegu wybielania zębów nie wolno jeść i pić przez minimum DWIE godziny, wyjątkiem jest woda mineralna, którą można pić nawet bezpośrednio po zabiegu.

Zaleca się stosowanie tzw. BIAŁEJ DIETY

BIAŁA DIETA - sprowadza się do spożywania produktów których składnik nie zawierających barwników zarówno naturalnych jak i syntetycznych, zachowanie diety gwarantuje utrzymanie bieli zębów przez znacznie dłuższy czas. Dzieję się tak, ponieważ przez kilka dni po zabiegu szkliwo zębów jest osłabione i odwodnione przez co znacznie bardziej podatne na przebarwienia w wyniku kontaktu z barwnikami pokarmowymi.

Jakie produkty można spożywać?

Zaleca się spożywanie produktów zbożowych, nabiału, mięsa drobiowego i ryb.
Nie jest prostym sprawdzić, które produkty można, a których nie powinno się jeść po wybielaniu zębów.
Zwróć uwagę skład produktów! Barwniki oznaczone są symbolami E od 100 do 199, kolor biały zaś to tylko E170 oraz E171.

Czy tylko sztuczne produkty zawierają barwniki?

Niestety nie.
Również owoce i warzywa zawierają barwniki tylko, że naturalne.

W ciągu pierwszych dni po wybielaniu wystrzegaj się szczególnie jagód, wiśni, żurawiny, jeżyn, porzeczek, borówek, kapusty czerwonej oraz marchwi, pomidorów, papryki, kukurydzy, żółtek jaj, buraków, kurkumy, curry, herbaty, kawy, wina, soków i barwionych napoi.

Jak długo stosować BIAŁĄ DIETĘ?

Zęby są żywą częścią naszego ciała, więc różnie reagują na wybielanie.
Zaleca się stosować BIAŁĄ DIETĘ od 7 do 14 dni po zabiegu wybielania zębów.

U jednych zęby przez 7 dni wykazują większą absorbcję barwników z żywności, a u innych trwa to nawet 14 dni.
Najlepiej jest ściśle stosować się do zaleceń przez 14 dni, lecz jeśli to niemożliwe to minimalny okres wynosi 7 dni.

wybielanie obrazek

Szczoteczka rotacyjna czy soniczna?

Każdego dnia na zębach zbiera się płytka nazębna, która może prowadzić do powstawania przebarwień, próchnicy, a także chorób dziąseł.

Aby długo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem nie wystarczy tylko regularnie szczotkować zęby, ale należy robić to we właściwy sposób. Dlatego podobnie jak inni stomatolodzy ja również polecam stosowanie szczoteczek elektrycznych zamiast manualnych - są one znacznie dokładniejsze w czyszczeniu zębów.

W przypadku szczoteczek rotacyjnych z okrągłą główką, są one kształtem zbliżone do profesjonalnych narzędzi stomatologicznych dzięki czemu w całości otaczają ząb, zapewnia to usunięcie do 100% więcej płytki nazębnej niż szczoteczką manualną. Z kolei szczoteczki soniczne wytwarzają mikrobąbelki (ze śliny zmieszanej z pastą do zębów), które docierają do przestrzeni międzyzębowych i dosłownie wymiatają nieczystości.

Szczoteczki soniczne są delikatniejsze od rotacyjnych, nie wyrządzimy sobie nimi krzywdy oczywiście przy prawidłowym użytkowaniu. Szczoteczki soniczne dbają także o dziąsła – emitowane przez nie ultradźwięki pobudzają krążenie i sprawiają, że dziąsła są lepiej odżywione. Co ciekawe, szczoteczki soniczne, dzięki tworzonym przez siebie mikrobąbelkom, usuwają płytkę nazębną znajdującą się poza zasięgiem włosia standardowej szczoteczki.

Potwierdzono także, że pomagają zmniejszyć stopień zapalenia i ograniczyć krwawienie dziąseł. Jest także jeden ważny czynnik przemawiający na korzyść szczoteczek sonicznych nad rotacyjnymi – szczoteczki soniczne są cichsze. Dźwięk generowany przez szczoteczki soniczne przypomina „bzyczenie”, podczas gdy ten emitowany przez szczoteczki protacyjne to bardziej „wiercenie”.

Podsumowując, choć przejście ze szczoteczki rotacyjnej na soniczną nie niesie za sobą aż takiej rewolucji, jak przejście ze szczoteczki manualnej na nawet najprostszy model szczoteczki elektrycznej, to jednak należy je uznać za szczoteczki lepsze. Czy wystarczająco dużo lepsze, aby do nich dopłacać? Naprawdę dobrą szczoteczkę soniczną, której nic nie brakuje, można kupić już za 150 złotych, więc nie kosztuje ona dużo więcej od szczoteczki rotacyjnej o podobnej funkcjonalności (czyli z timerem, długim czasem pracy i regulowaną szybkością działania). Dlatego moim zdaniem warto zainwestować w szczoteczkę soniczną i właśnie je polecam.

UWAGA

Nie każdy może używać szczoteczki sonicznej. Nie są one zalecane dla osób mających odsłonięte szyjki zębowe i cierpiących na paradontozę. Fale emitowane przez szczoteczki soniczne mogą doprowadzić do jeszcze większego odsłonięcia zęba, a nawet jego wypadnięcia. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań w stosowaniu szczoteczek sonicznych przez osoby z implantami, mostami, koronkami czy wypełnieniami światłoutwardzalnymi. Przed zakupem szczoteczki sonicznej zalecana jest jednak konsultacja ze stomatologiem, gdyż są rzadkie choroby zębów wykluczające użytkowanie szczoteczki sonicznej. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań w stosowaniu szczoteczek elektrycznych rotacyjnych, które mogą być stosowane nawet przez osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.

szczoteczki obrazek

Nitkowanie zębów

Czy wiesz, że nitkowanie zębów jest tak samo ważne, jak mycie zębów?

To dlatego, że samo szczotkowanie usuwa jedynie około 50% płytki nazębnej z jamy ustnej, podczas gdy dodatkowo nitkując zęby, możesz usunąć nawet do 70%. Nić dentystyczna dociera do tych części jamy ustnej, do których nie może dotrzeć szczoteczka do zębów i gdzie łatwo gromadzi się płytka – między zębami i poniżej linii dziąseł.

Usuwanie resztek jedzenia i płytki nazębnej ze szczelin międzyzębowych jest szczególnie ważne, jeśli masz aparat ortodontyczny, most lub implant. Nitkowanie zębów jest łatwiejsze, niż myślisz! Zalecamy czyszczenie nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie, najlepiej po wieczornym umyciu zębów.

Nitkowanie krok po kroku:
  1. Najpierw umyj ręce, a następnie weź około 50-60cm nici. Nawiń kilka centymetrów nici na palec wskazujący jednej ręki, a całą resztę na palec wskazujący drugiej ręki pozostawiając 2-3 cm nici pomiędzy palcami.
  2. Trzymając nić między palcami wskazującym, a kciukiem delikatnie wprowadź ją pomiędzy zęby ruchem zygzakowatym. Uważaj aby zrobić to płynnie aby nie uderzyć nicią w dziąsło.
  3. Delikatnym ruchem w górę i w dół oczyść zęby po obu stronach przestrzeni międzyzębowych oraz poniżej linii dziąseł.
  4. Aby oczyścić kolejną przestrzeń międzyzębową odwiń fragment nici z palca na którym masz jej zapas, a zużytą nić nawiń na drugi palec aby pomiędzy palcami ponownie pozostało kilka centymetrów świeżej nici.

Nitkuj przestrzenie pomiędzy wszystkimi zębami - chociaż nie jest łatwo dotrzeć do tylnych zębów, trzeba to robić, ponieważ płytka nazębna gromadzi się szczególnie łatwo w miejscach trudnodostępnych.

Zobacz jak prawidłowo nitkować zęby: